Češi se stále více natrvalo stěhují do chat, zejména starší

16.10.2014 09:25

Lidí v Česku, kteří se natrvalo stěhují do chatových oblastí, stále přibývá. Týká se to hlavně starších ročníků, mladší generace o chataření příliš zájem nemá. Vyplývá to z vyjádření zástupců několika realitních kanceláří.

"Trend využívání chat a chalup k trvalému bydlení je výrazný. Stálý je u majitelů rekreačních nemovitostí, kteří jsou v důchodovém věku. Mírně přibývá i zájemců z řad ostatních, ale tam je situace komplikovanější, protože trvalé obývání rekreačních nemovitostí nese s sebou komplikace týkající se většinou dlouhé cesty za prací, omezené občanské vybavenosti, horších inženýrských sítí či špatné dostupnosti v zimě, "prohlásil obchodní ředitel Realitní kanceláře Sting Michal Kresta.

Analytik společnosti Lexxus Ondřej Diblík upozorňuje na to, že tento krok volí hlavně chudší lidé. "Některé chaty jsou dnes opravdu využívány k trvalému pobytu většinou méně bohatých majitelů, kteří přenechali byt dětem nebo se jen zbavili břemene platit nájemné. Častou alternativou bydlení jsou dnes především chatové příměstské oblasti, ale i zahrádkářské kolonie přímo ve městě, "poznamenal Diblík, podle kterého jsou vzdálenost a dostupnost stále velmi důležité.

"Chatové oblasti, u vlaku 'budou jistě nejvhodnější variantou," míní analytik společnosti Lexxus.

Také podle výkonného ředitele ERA Reality ČR Marka Sklenáře jsou rekreační nemovitosti vyhledávány k trvalému bydlení hlavně pro nižší cenu. "Celoročně obyvatelná chata je alternativou k rodinnému domu především pro klienty, kteří jsou připraveni akceptovat nižší standard užívání výměnou za nižší pořizovací náklady," uvedl Sklenář.

Podle něj je největší zájem o tento druh nemovitostí v okolí větších měst, kde je možnost dojíždění za prací i v zimních měsících. "Zájem je o chaty s alespoň menší zahradou, ve stavu ihned k nastěhování, ačkoli kupující často počítají s nutností dalších úprav a investic, jako jsou například zateplení, dostavba obytných prostor, změna způsobu vytápění a podobně," dodal Sklenář.

Na tento trend stále častěji reagují i obce, které v chatových oblastech organizují dříve nepříliš častý svoz komunálního odpadu či údržbu silnic.

"Některé obce navíc umožňují přihlášení trvalého bydliště v rekreačních objektech, které mají číslo popisné, příjezdovou komunikaci a zajištěný pravidelný odvoz odpadu," poznamenala Monika Christová z oddělení prodeje domů a pozemků Maxima Reality Monika Christová s tím, že o takové bydlení mají zájem zejména mladí lidé, a to v přilehlých lokalitách k Praze.

"Starší lidé v důchodovém věku naopak vyhledávají sezónní domky v rekreačně zajímavých lokalitách," dodala Christová.

Některé obce dokonce ve svých územních plánech změnily chatové oblasti na obytné území, čímž vytvořily podmínky pro jejich postupnou regeneraci. "Původní objekty tak nahrazují více nebo méně vhodné rodinné domy a lokality, původně během celé zimy opuštěné a vydané napospas vandalům, mají již své trvalé obyvatele. Dřevěné domky v ovocných zahrádkách tak kontrastují s kostkami rodinných domů s nerezovými komíny, solárními panely a klimatizacemi, "popsal současný stav některých lokalit Diblík ze společnosti Lexxus.

Zájemce o rekonstrukci zchátralé chaty však upozorňuje na mnohé překážky, které doprovázejí úpravy tohoto typu nemovitostí.

"Rekonstrukce nekvalitních, mnohdy svépomocí budovaných objektů, je ekonomicky nevýhodná, řešením je pak bourání a stavba nového rodinného domu, přestože například opět jen na víkendovou rekreaci. Chaty totiž nespadají do snížené sazby DPH a nelze na ně tak čerpat nejrůznější výhody a dotace určené pro bydlení, "upozorňuje Diblík.

Člověk, který bydlí ve vlastním domě či bytě, by si měl jejich prodej a následné stěhování do rekreační nemovitosti důkladně promyslet.

"Ekonomicky to totiž nedává smysl, musí k tomu vést převaha jiných subjektivních důvodů. Také senioři, kteří už nejsou ekonomicky aktivní a nemusí každodenně dojíždět za prací, zase uvažují o potřebě dostupných služeb a lékařské péče, co většina rekreačních lokalit nesplňuje, "zdůraznil Sklenář z ERA Reality ČR.